Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Sıva altından tarih çıktı!

Anasayfa > Haber > Sıva altından tarih çıktı!

Sıva altından tarih çıktı!

tarih

Anadolu Türk tarihinde ezberleri bozacak en eski Türk Kitabesi; Eskişehir Seyitgazi‘de ortaya çıktı. Dr. Tütüncü tarafından ortaya çıkartılan 1369 yılına ait kitabe yapıya yönelik onarımlarda sıvayla kaplanmış…

yılına ait Arap harfleriyle yazılan Türk kitabeleri Germiyanoğulları Beyliği dönemine ait. Hollanda’da ikamet eden Türk Arap Dünyası Araştırma Merkezi Başkanı epigraf Dr. Mehmet Tütüncü, kitabeleri nasıl farkettiğini şöyle anlattı; “Külliyeye yapılan müdahaleler sonucu kitabelerin üzeri sıva ile kaplanmış. 2007’de yapılan restorasyonlar sırasında sıvalar kazınmış ve kitabe yeniden ortaya çıkarılmış. Kitabeleri 18 Ekim 2011 tarihinde Ortaçağ kazıları için Eskişehir’e geldiğimizde tesadüf eseri bulduk. Kitabelerin Türkçe olduğunu anladım. 4 yıllık bir uğraştan sonra yazıtların 1369’da Kurd Abdal tarafından yazıldığını tespit ettim.” Tütüncü, “Bugüne kadar Anadolu’daki en eski Türkçe Kitabeler’in Kütahya’daki Yakup Bey Medresesi içinde bulunan 1414 tarihli vakıf kitabesi olduğu biliniyordu. Ancak Seyyid Gazi Külliyesi içerisinde bulunan Türk Kitabeleri’nin 1369 yılına ait olduğunu tespit ettik” dedi.
ALMANLAR BULDU

Yazıtların izine ilk olarak 1907 yılında Alman araştırmacılar tarafından rastlandığını da dile getiren Tütüncü; kitabelerle ilgili şu bilgileri verdi; “Kitabelerin içeriği o dönem Almanca olarak birkaç yerde yayınlanmış. Ancak sonrasında Türkiye’deki hiç kimse kitabelerin varlığından haberdar olmamış. Tarih envanterlerimizde de eserlerin kayıtları yok. Kalker taşına kazınan yazılar aşınmış olsa da oldukça iyi korunmuş. Kitabede Süleyman Şah’ın oğlu Kurd Abdal’ın satın aldığı Akpınar mezrasının hudutları hakkında bilgiler, Kurd Abdal’ın dergaha yaptığı bağışlar ve devrin önde gelen kadılarının ismi yer alıyor.

Yurt Gazetesi

Ekleyen : - Tarih: 11 Ocak 2016 - 20:36 - Okunma Sayısı :
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

KATEGORİLER

Site içi Kategorilerimiz

TOP 10

En çok okunan içerikler

POPÜLER İÇERİKLER

en çok yorumlanan, en popüler olanlar.