Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Rus ambargosu çiftçiyi zora soktu

Anasayfa > Genel > Rus ambargosu çiftçiyi zora soktu

Rus ambargosu çiftçiyi zora soktu

TZOB Başkanı Bayraktar, Rusya krizi nedeniyle çiftçilerin çok zor günler geçirdiğini bildirdi. Bayraktar üreticinin kredi borçlarının ertelenmesini ve hükümetin yeni pazar için elini çabuk tutmasını istedi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Rusya’nın Türk yaş meyve ve sebzesine koyduğu ambargonun çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirterek, üreticilerin zararının telafi edilmesini istedi.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar yaptığı açıklamada, örtü altında gerçekleştirilen yaş meyve ve sebze üretimi hakkında bilgi verdi.

ÖNEMLİ BİR PAZAR
Bayraktar, “Örtü altı sebze meyve üretimi son 5 yılda yüzde 18.8 artarak 5 milyon 525 bin tondan 6 milyon 564 bin tona çıktı. Muz üretiminin yüzde 71.5’i, salatalığın yüzde 59.4’ü, sivri biberin yüzde 42.7’si, çileğin yüzde 42.2’si, sofralık domatesin yüzde 41.4’ü, kabağın yüzde 36’sı, patlıcanın yüzde 31.7’si örtü altında gerçekleşiyor. Örtü altı yetiştiriciliği yapılan alanın büyüklüğü, 2014 yılında süs bitkileri dahil 649 bin 118 dekara ulaştı” dedi. Üretilen yaş meyve ve sebzenin önemli pazarlarından birinin Rusya olduğunu kaydeden Bayraktar, Rusya’nın portakal ve mandalinanın yanı sıra domates ve salatalık, çilek gibi ürünlere de ambargo kararı aldığını hatırlattı.

BORÇLAR ERTELENSİN
Bayraktar, şunları söyledi: “Üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından üreticilerimizin uğradığı maddi kayıplar telafi edilmelidir. Alınan bu kararın bir takım çevreler tarafından suiistimal edilmesi önlenmelidir. Üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi bakımından tüm bankalara olan tarımsal kredi borçları, elektrik borçları, SGK’ya olan prim borçları faizsiz olarak ertelenmelidir.”
Bayraktar, Rusya ile yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkan sorunun çözümü için acil önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, yaş meyve sebzede zamanın çok önemli olduğunu belirtti. Bayraktar çiftçilerin çok zor günler geçirdiğini ifade ederek yeni pazar bulunması için hükümetin elini çabuk tutmasını istedi.

Ekleyen : - Tarih: 15 Aralık 2015 - 13:40 - Okunma Sayısı :
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

KATEGORİLER

Site içi Kategorilerimiz

TOP 10

En çok okunan içerikler

POPÜLER İÇERİKLER

en çok yorumlanan, en popüler olanlar.