Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Diş teknisyenleri Meclis önünde

Anasayfa > Genel > Diş teknisyenleri Meclis önünde

Diş teknisyenleri Meclis önünde

Ankara’da eylem yapan diş protez teknisyenleri, yasak olduğu halde günde 13-14 saat çalıştırıldıklarını, önlem alınmadığı için de birçok çalışanın meslek hastalıklarından yaşamını yitirdiğini belirterek, ‘Artık yeter! Bu düzen böyle gitmez’ dedi

Dev-Sağlık İş Sendikasına üye diş protez teknisyenleri çeşitli illerden gelerek Ankara’da TBMM Dikmen kapısı önünde eylem yaptı. Diş protez teknisyenleri, önlem alınmadığı için birçok çalışanın meslek hastalıklarından hayatını kaybettiğine dikkat çekerek “Çalışırken ölmek istemiyoruz” dedi.
İhale sistemine, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasına ve uzun çalışma saatlerine karşı bir araya gelen teknisyenler, talepleri kabul edilene kadar mücadele edeceklerini ifade etti. Diş teknisyeni Eşref Demir, Meclis önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Emeği çalınan, gece yarılarına kadar çalışmak zorunda bırakılan, çocukları annesiz-babasız büyüyen, insan sağlığına hizmet eden ama çoğu kez sağlık çalışanı bile sayılmayan bizler artık haklarımız için yola çıkıyoruz. Artık yeter bu düzen böyle gitmez.”

‘BU SİSTEMİN DİŞİNİ AĞRITACAĞIZ’
Yasak olduğu halde günde 13-14 saat çalıştırıldıklarına dikkat çeken Demir, önlem alınmadığı için meslek hastalığından birçok çalışanın hayatını kaybettiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Kamuda bulunan diş hastanelerinden alınan ihalelere yapılan SGK ödemelerinin yarısından fazlası döner sermayeye aktarılırken, biz diş teknisyenlerinin kaderi laboratuar sahiplerinin vicdanları ve cüzdanları arasına terk ediliyor. Perdenin arkasındaki görünmeyen emek olarak bizler, sezonluk işçiliğe, ihaleyle çalışmaya hayır demek, hakkımızı almak için, uzun çalışma saatlerine karşı kullandırılmayan izin ve fazla mesai hakkımız için, çalışırken ölmemek için buradayız”
DİSK Genel Sekreteri ve Dev-Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da “Yanlış politikalar sonucu sağlığın bütünü taşerona açıldı. Bu sistemin dişini ağrıtacağız, hakkımız olanı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Eylemde TTB Merkez Konseyi Başkanı Beyazıt İlhan da bir konuşma yaptı. İlhan, “Sağlık politikaları yurttaşların sağlığına iyi gelmediği gibi sağlıkçılara da iyi gelmiyor. Biz de hekimler olarak teknisyen arkadaşlarımızla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TEKNİSYENLERİN TALEPLERİ
| 7 saatlik çalışma süresinin hayata geçirilmesi.
| Resmi ve bayram tatilleri gibi izin haklarını kullanmak.
| İşçi sağlığı ve iş güvenliği denetimlerinin sıkı bir şekilde yapılması.
| Yıpranma payı ve erken emeklilik hakkının uygulanması

Ekleyen : - Tarih: 15 Aralık 2015 - 13:47 - Okunma Sayısı :
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

KATEGORİLER

Site içi Kategorilerimiz

TOP 10

En çok okunan içerikler

POPÜLER İÇERİKLER

en çok yorumlanan, en popüler olanlar.